Zachwiane relacje społeczne
-
O dzieciach, które charakteryzuje nadmierne pobudzenie można powiedzieć, że wszędzie ich pełno. Objawy, które mogą się pojawić dotyczą: problemów z komunikacją, zaburzonej koncentracji, potrzeby ciągłego bycia w ruchu, problemów ze snem lub nieumiejętnością skupienia. Bez wątpienia wspomniane wyżej objawy mogą się negatywnie odbić na relacjach dziecka.
- Może wynikać z różnych przyczyn. Niekiedy problem może tkwić w relacjach rodzinnych. Gdy pomiędzy rodzicami jest konflikt dziecko może nie czuć chęci spędzania wspólnego czasu z rodzicami i zamykać się w sobie. Przyczyną niechęci do spotkań mogą być też problemy innej natury, na przykład niżej opisane uzależnienie od internetu, telefonu czy gier komputerowych. Temat jest bardzo szeroki, ale gdy u dziecka zauważamy tego typu objawy warto przyjrzeć im się bliżej.
- O uzależnieniu od elektroniki możemy mówić wtedy, gdy staje się ona nieodłącznym elementem życia dziecka. Wtedy, gdy nie jest ono w stanie odłożyć urządzenia na bok lub go wyłączyć. Dziecko może być rozdrażnione, czuć niepokój, a także nerwowo sprawdzać powiadomienia.
- Niechęć do wyjścia z domu może być następstwem różnych zaburzeń lub problemów dziecka. Zaczynając od prozaicznych przyczyn takich jak zmęczenie, kończąc na zaburzeniach depresyjnych czy lękowych. Ważne jest, aby porozmawiać z dzieckiem na ten temat i w razie potrzeby zasięgnąć pomocy specjalisty.
- niechęć do wyjścia z domu
- uzależnienie od telefonu, telewizji, internetu i/lub komputera
- niechęć do spotkań i wspólnego spędzania czasu
- nadmierne pobudzenie