Border line
Osobowość border line inaczej zwana BPD (borderline personality disorder) lub osobowość z pogranicza zawiera cechy z pogranicza zaburzeń nerwicowych i psychotycznych. Cechuje ją:
- chwiejność emocjonalna (przeważająco wysoki poziom negatywnych emocji z przerwami względnego spokoju),
- chroniczne zmęczenie spowodowane swoistym emocjonalnym „rollercoasterem”,
- napięcie w ciele podobne jak w zaburzeniach lękowych,
- wybuchy emocjonalne
- trudność w budowaniu relacji
- emocjonalna pustka
- strach przed odrzuceniem, samotnością
- negatywny obraz otocznia i siebie
- nieufność i podejrzliwość
- poczucie skrzywdzenia
- prowokowanie konfliktów
- objawy psychotyczne: omamy i urojenia
- samouszkodzenia i próby samobójcze.
Przyczyny wystąpienia nie są do końca poznane. Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń psychicznych przyczyn upatruje się w czynnikach genetycznych i środowiskowych, takich jak: brak lub niewystarczająca opieka rodzicielska, wczesne traumatyczne doświadczenia, doświadczanie przemocy, porzucenie, niestabilne, wrogie relacje. Zaburzenia osobowości border line, tak jak i innych zaburzeń osobowości nie diagnozuje się u osób poniżej 18 roku życia, ze względu na to iż osobowość młodego człowieka nadal podlega formowaniu, a wzorce zachowania nie są jeszcze w pełni ukształtowane. Jednak w razie występowania objawów należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc.
Niezwykle ważna jest pomoc specjalisty w przypadku osobowości border line nie tylko u osoby dotkniętej zaburzeniem, ale również dla rodziny chorego, która na co dzień styka się z napięciem i cierpieniem bliskiego. Opieka psychiatry i psychoterapeuty pomoże wypracować system, który poprawi funkcjonowanie chorego, ale też pomoże zdjąć ciężar odpowiedzialności z rodziny i nauczy w zdrowy sposób wspierać pacjenta.