Fobie
Fobie są jednym z rodzajów zaburzeń lękowych. W przeciwieństwie do uogólnionego zaburzenia lękowego, fobii towarzyszy silny strach przed konkretnym przedmiotem lub sytuacją, np. krwią, pająkami, małymi przestrzeniami i jest wyraźnie wyolbrzymiony, przeszkadza w funkcjonowaniu jednostki i powoduje reakcję unikania. Dotyczyć może aż 15% populacji na jakimś etapie swojego życia i większej mierze dotyczy kobiet. Przyjęło się klasyfikować fobie w zależności od czynnika lękotwórczego:
- fobia społeczna (silny strach w sytuacjach społecznych, bycia obserwowanym i ocenianym przez innych),
- agorafobia (silny strach przed opuszczeniem domu lub przebywania w tłumie/miejscach publicznych np. środki transportu),
- fobia specyficzna:
- przed zwierzętami np. przed pająkami, psami, ptakami
- przed naturalnym środowiskiem np. przed brudem, wysokością
- sytuacyjne np. przed lataniem samolotem, windą, zamkniętą przestrzenią
- przed zranieniem, zastrzykiem, widokiem krwi
- inne np. przed śmiercią, zachorowaniem na raka
- fobia bliżej nieokreślona (diagnozowana, gdy nie są spełnione wszystkie kryteria).
Fobie mogą dotyczyć również dzieci. W sposobie przeżywania nie różnią się znacząco od fobii u osób dorosłych. Małe dzieci mogą jednak nie mieć świadomości nieadekwatności swojego lęku co do bodźca, starsze dzieci i młodzież mogą już to zauważać. Niekiedy zdarza się, że fobia u dzieci traktowana jest ironicznie i jest bagatelizowana. Ważne jest, aby ze strony dorosłych czuły one wsparcie i opiekę, a przede wszystkim żeby ich trudność była traktowana poważnie.